Beat Inflation With These Realistic Money Saving Tips Everyone Can Use

Need to save more money? Here are easy and realistic money savings tips along with with an approximation of how much money they will help you save. All the total monthly savings amounts are based on a single person. Making these changes for multiple people will lead to even more significant savings! 

1. Buy Generic

group of generic canned goods
Photo Credit: sockagphoto via Shutterstock.com……………..

People get suckered into buying the name brand way too often. You have to credit those crafty marketers; they are good at what they do! But most generic products are the same as their name-brand counterparts. I can buy brand-name cornflakes for $4 or buy the store brand for 99 cents. They taste the same. Here is a list of other items that are pretty much the same whether you buy generic or name-brand:

Milk, bread, eggs, sugar, flour, spices, canned goods, noodles, packaged mixes, frozen vegetables, pre-packaged deli items, peanut butter, crackers, and most cleaning supplies

Not all generic items are equal to their name-brand counterparts, and it’s okay to splurge on a few that you really enjoy. 

However, you can save between 50 cents and $2 per item by switching to generic. If you swap out just ten items on our weekly shopping list for the generic brand, you can save an average of $10 per week. 

Approximate monthly savings: $40

2. Use the Rewards Card

hands holding a loyalty card
Photo Credit: AlexandrBognat via Shutterstock.com.

Most grocery stores offer weekly deals you can only receive if you are a rewards club member. It is free and easy to sign up for. 

Of course, it’s mostly a marketing ploy to collect your information, but we always give our data to companies for free, so does it matter if the grocery store gets it too? 

You can save between $5 and $10 per trip by using this card while grocery shopping.

Approximate monthly savings: $40

Bonus Tip – Get Cheaper Gass with the Rewards Card

hands filling a car's gas tank
Photo Credit: alvarog1970 via Shutterstock.com.

Many grocery stores, like Giant and Kroger, link their rewards cards to their affiliated gas stations as an additional bonus. You can get as much as eight cents off per gallon using rewards points, which is enormous savings when filling up!

3. Chop Your Fruits & Veggies

two sets of hands cutting vegetables on a countertop
Photo Credit: tativophotos via Shutterstock.com.

Chopping veggies is time-consuming. Buying processed carrot mush (baby carrots) is more manageable than peeling and cutting fresh carrots. However, a bag of fresh carrots costs less than a dollar, while a pack of processed carrot mush costs over two bucks. Fresh carrots taste better too. 

Other pre-cut fruits and veggies aren’t as gross, but you still pay for all that processing. If you buy carrots, green peppers, pineapples, and apples every week, you are looking at an extra $5 and $10 per week for pre-cut foods!

Approximate Monthly Savings: $40

4. Sack Lunch It

sandwich and apple peeking out of a brown paper lunch bag laying on a table
Photo Credit: Africa Studio via Shutterstock.com.

Every article about saving money tells you to bring a bag lunch, but let’s break down the cost savings.

If you bring a sandwich, some chips, a snack cake, and cut vegetables for lunch, your total weekly lunch cost will be about $10. 

The sandwich has bread (99 cents a week for a loaf of wheat bread at Walmart), Meat (pre-packaged turkey for $3), cheese ($3 for ten slices, which lasts me two weeks, so $1.50 a week), and mayo (the jar is $5, and lasts a little over a month; so let’s call it $1 per week). Chips cost $5 for a big bag that lasts the week, and the veggies or snack cakes are usually around $2. 

Added together, the total weekly cost for lunch is approximately $10. 

Sometimes it’s even cheaper because if you have any leftovers from dinner the night before, you can pack that for lunch. 

If, instead, you eat out five days per week at a daily cost of $15, you will be spending approximately $75 on lunch. 

Approximate monthly savings: $260

5. Coffee

young woman smiling with a cup of coffee in her hands
Photo Credit: Ground Picture via Shutterstock.com.

Drinking coffee at home is in every advice article you read. 

However, I have a better suggestion than giving up coffee (not likely) or making it at home (too much work too early in the morning). Invest in a Keurig. 

It takes about 10 seconds to make a fresh cup of coffee each morning. The K-Cups are not very expensive; you can get an 80-pack for over 40 bucks on Amazon, which amounts to about 50 cents per cup.

If you want more flavorful coffee,  buy one bottle of creamer per week for $2 and a bag of sugar every 3-4 weeks for $4, which amounts to about $1 per week. Even with those expenses, your total weekly coffee costs will be about $5.5, which you can spend in a single day at Starbucks!

Assuming you buy a cheaper option at the coffee shop and only pay $3 daily, you can still save about $10 weekly.

K-cups are horrible for the environment.  Opt for the compostable kind to get the money-saving convenience with less environmental impact

Approximate monthly savings: $40

6. Cut out Pop

three glasses of cold pop with ice in them
Photo Credit: 4F.MEDIA via Shutterstock.com.

Everyone loves pop – it’s cold, tasty, and refreshing but completely unnecessary. It is terrible for your teeth and packs on calories. 

Pop also stealthily robs your bank account. A six-pack of name-brand soda costs about $4. If you drink 2-3 cans daily, you will be paying approximately $10 per week. 

Water is free, healthier, and honestly, it is much more refreshing.

Approximate monthly savings: $40

7. Stop Smoking

woman breaking a cigeratte to represent quitting smoking
Photo Credit: Gorynvd via Shutterstock.com.

Quitting smoking isn’t easy, but we’d be remiss to leave it off the list. If you smoke a pack a day, cigarettes will cost you nearly $50 per week, considering the average price of $6.71/pack

The monthly savings don’t consider the numerous health benefits and reduced healthcare costs. 

Approximate monthly savings: $400

8. Cut Cable

pointing remote at large television screen with numerous on screen viewing options
Photo Credit: Proxima Studio via Shutterstock.com.

I thought I could never live without cable but guess what? I ditched cable years ago, and I haven’t missed it. 

I was paying $100 monthly to watch two shows. I can wait for the episodes to appear on Netflix to save that much money. 

You can save more or less, depending on what cable company and plan you are currently on, but the average cable TV plan in the US is $83

Approximate monthly savings: $83

9. Skip the Appetizers, or Order One as your Meal

group of happy people at a restaurant
Photo Credit: djile via Shutterstock.com.

Appetizers at most restaurants cost about the same amount as a regular meal. In addition, they have enough calories actually to be a complete meal. 

Ordering an appetizer and an entrée is terrible for your belt line and pocketbook.

 If you must have the appetizer, ask for it as your main dish. If you eat out once a week, this could save you approximately $15 per week. 

Approximate monthly savings: $60

10. Drink Water at Restaurants

Server carrying tray of water
Photo Credit: Andrew Angelov via Shutterstock.com.

Alcoholic beverages have outrageous markups at restaurants. Why do you think waitstaff always asks you if they can get you anything from the bar? They are trained to try to sell alcoholic beverages. 

If you must have a drink, have a beer at home before going to the restaurant, and stick to water once you are there.

You can save money by opting for water over non-alcoholic drinks as well.

Switch to water when you eat out. Assuming restaurants charge $2-3 for a glass of soda and you eat out once weekly, you save $2 per week. It’s not a lot, but in this economy, every little bit helps. 

Approximate monthly savings: 24

Total Savings

happy woman holding money
Photo Credit; Dean Drobot via Shutterstock.com

All these changes add up to $1027 per month. That is a lot of extra money and proof that minor cuts can add up.  

Even if you can only follow half of these tips, you can save about $500 monthly.  And, remember, this is for a single person. A family who utilizes these tips can save even more! 

Some of these may be harder for you than others, but surely each person can make a few small sacrifices and follow a few of these. 

Here are three bonus tips that we couldn’t calculate savings on that will help you save even more!

Bonus Tip: Appliances

Couple looking at a dishwasher
Photo Credit: hedgehog94 via Shutterstock.com.

Ensure you fill your dishwasher and washer for every load. Wash your clothes on cold water, and choose the energy-saving cycles on all utilities. 

 I cannot begin calculating the savings based on water and electricity usage, but every little bit helps.

Bonus Tip: Utilities

hand holding a tiny wooden home with symbols of different types of utilities
Photo Credit: Andrii Yalanskyi via Shutterstock.com.

Save money on heating by turning the thermostat down and insulating your windows. You can save money on electrical bills by turning off lights and unplugging power cords when items aren’t in use (toasters, cell phone chargers, consoles, etc.).

Bonus Tip For the Ladies

male and femal razors side by side. The female has a higher price tag to represent the pink tax
Photo Credit: Firn via Shutterstock.com.

One bonus money-saving tip that only applies to women is buying men’s products. The pink tax is genuine. Everything women’s, from soap to razors to clothing, is more expensive. 

You can save much money by not playing their game and purchasing the same thing in the men’s section for less.

What Should I Do With All These Savings?

Pretty money throwing money around on a light pink background
Photo Credit: Pixel-Shot via Shutterstock.com.

If you still need an emergency fund, the first thing to do is start building it. These tips can help you finish your $1000 challenge in just a few months!

If you have an emergency fund, use these savings to pay off debt, especially stuff with a high-interest rate like credit card debt and student loan debt. When this is done, start saving for your financial goals

The best use of extra cash is personal. Use the triangle approach to determine what’s right for you. 

But first, you need the extra money. Use these tips and see how much you can save each month!

More from Partners in Fire – Your Ultimate Guide To Financial Freedom

man working on a laptop while laying on the beach
Photo Credit: Kaspars Grinvalds via Shutterstock.com.

Financial Freedom is more than just a buzz word. It’s achievable for a lot of people. 

Here’s your ultimate guide to achieving financial independence

More from Partners in Fire – FU Money

Pretty money throwing money around on a light pink background
Photo Credit: Pixel-Shot via Shutterstock.com.

Want enough money to quit your toxic job and not have to stress about it? You need an FU money fund. 

Find out how to build your FU Fund here

More from Partners in Fire – How To Make a Financial Plan

hands working on a financial plan
Photo Credit: Atstock Productions via Shutterstock.com.

You don’t need to pay a financial advisor to craft a financial plan. Here’s how to do it on your own!

Read it Here: How To Make a Financial Plan

More from Partners in Fire – Generational Poverty

hands holding an empty wallet to represent poverty
Photo credit: StanislauV via Shutterstock.com.

Generational poverty is just as real as generational wealth. Here’s a look at generational poverty in America

More from Partners in Fire – Slay Those Financial Goals!

piggy bank and money jar next to a chalkboard that reads "financial goals" on a blue background
Photo Credit: kenary820 via Shutterstock.com.

Determining your financial goals and making a plan to achieve them is essential for a happy life. Here are some examples of financial goal to set and how to achieve them